Храм, що повстав зі згарища.

10 листопада – особливий день, коли в православному календарі відмічається пам’ять відразу декількох відомих святих Церкви Христової. Серед них: преп. Іов ігумен Почаївський, святитель Димитрій Ростовський та свята великомучениця Параскева названа П’ятницею. Саме зі згадкою останньої святої, котра шанована нашим боголюбивим народом, як велика помічниця і молитвениця, пов’язана значуща подія в с.Криничне Колківської округи.

        Справжньою окрасою цього волинського села є православний храм споруджений в честь Різдва Діви Марії. Його величаві куполи та доглянута храмова територія зустрічають подорожніх, котрі мандрують у село. Історія Божого дому в Криничному має багатовікову історію, але вже в новітні часи храм, в прямому значені, піднявся зі згарища.

    Вважають, що Різдво-Богородична церква постала наприкінці  XVIII ст. Мабуть, в ХІХ ст. видовжили притвор храму, або по народному – бабинець. Довгий час будівля належала до пам’яток архітектури місцевого значення. Невелика тризубна одноверха церква волинського типу, в якій бабинець розбудували вздовж осі церкви. Вхід до бабинця зробили з півдня в добудовану частину. Ймовірно, з півночі до вівтаря мала бути прибудована ризниця. Дерев’яна двоярусна дзвіниця  стоїть з південного-заходу від церкви, зведена пізніше за храм, на початку ХІХ ст. Також внесена до переліку пам’яток архітектури місцевого значення. Саме такий вигляд храм мав до трагічних подій 2008 року, коли церковна вікова споруда була повністю знищена вогнем, а вціліла лише дзвіниця та церковна хатина.

       Та віра простих людей с.Криничне не згасла, а навпаки разом з молитвою до Милосердного Бога та підтримкою добрих людей, спонукала селян звести новий затишний храм. Саме в день пам’яті мучениці Параскеви 10 листопада 2011р. тодішній митрополит Волинський і Луцький Ніфонт освятив Божий дім.

      Ось і в цьому році з благословіння єпископа Волинського і Луцького Нафанаїла урочисте богослужіння очолив духівник Колківського благочиння прот. Олександр Білінський, котрому співслужили настоятель парафії свящ. Богдан Неізвєстних та духовенство окружніх сіл. Особливий послух при храмі несе староста – раб Божий Володимир Омельчук. Адже священик приїздить на прихід із сусіднього села Ситниця, а відтак багато обов’язків по благоустрою лягають саме на плечі старости. Володимир Федорович, один з будівничих Божого дому, і зараз бідкається де взяти кошти на електрику та як закінчити розпис вівтаря. Але серце його, як і настоятеля, радіє, що є при храмі сестриці, жіночки-прихожанки котрі дбають про чистоту і ошатність всередині церковної споруди та порядок на вулиці. Приємно, що на парафії є гармонія у відносинах між молодим настоятелем о.Богданом, котрий з 2010 року опікується християнською общиною села, та парафіянами, а сам священик називає прихід активним та життєдіяльним.

Насамкінець духовенство відслужило подячний молебен з нагоди шостої річниці відновлення храму та побажали усім довголіття, мирного неба для нашої України та Божої благодаті для храму і села Криничне.

 

Залишити відповідь